VALAŠSKY ŠPALÍČEK
Multižánrový festival Valašský špalíček se bude konat v areálu zámku Žerotínů ve dnech 18. až 20. června 2015. Známa jsou už i první jména účinkujících z chystaného 33. ročníku festivalu.
Více informací naleznete na webu valasskyspalicek.kzvalmez.cz
ÚČINKUJÍCÍ:
Vladimír Mišík Etc… 40 let
Vladimír Mišík s ETC jsou sice ne úplně nápadnými, přesto zcela nepřehlédnutelnými stálicemi české hudební scény již plných 40 let. Na koncertě zazní mimo jiné i zlidovělé hity Proč ta růže uvadá, Jednohubky, Stříhali do hola malého chlapečka s textem Josefa Kainara nebo Bluesová píseň Sladké je žít a další...
Mňága a Žďorp
Mňága a Žďorp je česká hudební skupina zastupující žánr alternativní rock. Kapela, pocházející z Valašského Meziříčí. Do povědomí se dostala především hitem Hodinový hotel, který je první skladbou na debutovém albu skupiny, nazvaném příhodně Made in Valmez. Poslední, již dvanácté řadové album vyšlo 3. listopadu 2014 a jmenuje se Made in China.
Duke Special (Severní Irsko)
Duke Special jako klavírista a zpěvák dovede vykouzlit jemné milostné balady, u kterých jihne zrak posluchačům bez rozdílu věku, a stejně tak dokáže ve své neidentifikovatelné uniformě a s dredy do půl zad ve výskoku třískat do klaviatury, obsluhovat starý klikový gramofon a zpívat o pohřbení zaživa. Duke Special (vlastním jménem Peter Wilson, nar. 1971) na scéně působí od roku 2002, výraznějšího úspěchu poprvé dosáhl v roce 2006, kdy jeho album ‘Songs From The Deep Forest’ dosáhlo na platinový status a vysloužilo mu vzápětí Meteor (Irish Brit) Award. Od té doby se o něm hovoří jako o vzácném irském vývozním artiklu. Pokus o zaškatulkování Dukovy hudební tvorby zákonitě naráží na její mnohočetnost a pestrost, tomu odpovídá i téměř desítka doposud vydaných alb. Světový tisk o něm píše, že patří k tomu nejzajímavějšímu, co irská/britská hudební scéna může dnes nabídnout.
David Evans (USA)
David Evans reprezentuje nejtradičnější akustické blues, držitel prestižní ceny Grammy, bývalý spoluhráč Hammieho Nixona či Al Wilsona jako nejvýznamnější odborník na tuto hudební oblast již padesát let mapuje poslední pozůstatky bluesové tradice v mississippské Deltě. Jeho kytara a zpěv neznějí v žádném případě akademicky a pro tuzemské bluesové publikum představují jeho koncerty možnost poznat blues v té nejryzejší podobě. Pro kytaristy pak je jeho hra nebývalou inspirací a samozřejmě zdroj jinde jen obtížně dostupných informací.
Ami &Band (Karibik)
Ami Warning, mladá zpěvačka s kořeny v Karibiku. Směs folku, soulu i reggae....a krásný hlas, výborná kapela.
Michal Prokop & Framus Five
Bigbeatová kapela Framus Five v čele s jedinečným zpěvákem Michalem Prokopem. Průřez celou tvorbou kapely. Framus Five naplno obnovil svou koncertní činnost v této sestavě: Michal Prokop, Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář - klávesy, zpěv, Jiří Šíma - saxofon, zpěv, Roman Kubát – trubka, Zdeněk Tichota – basa, Pavel Razím – bicí
Simeon Soul Charger (USA)
Simeon Soul Charger vznikli v roce 2008 v Akronu v Ohiu a řadí se mezi kapely nové generace Woodstocku. Jejich hudbu lze charakterizovat jako směs progresivního rocku, folku a blues sedmdesátých let v novém kabátu. Po vydání prvního CD, které získalo kultovní status, následovalo měsíční turné po USA, na jehož základě byli pozváni ke koncertům do Evropy. V roce 2011 našli evropský domov na bavorském statku, odkud vyjíždí ke koncertům po Německu i okolních státech. Počátkem roku 2014 absolvovali s velkým úspěchem české turné, v létě pak odehráli řadu koncertů i festivalů po celé Evropě, několik z nich společně s kdysi slavnými The Pretty Things. V říjnu odletěli na tříměsíční americké turné, ze kterého se do Evropy vrací počátkem roku 2015. Současně se vydají na koncerty k novému albu s názvem A Trick of Light.
Mirek Kemel & Vladimír Javorský a kapela
Výtvarník Mirek Kemel je známý jako autor aktuálních kreslených vtipů, které dokážou charakterizovat nejen politickou scénu, ale i celou naši společnost. Né všichni však ví, že Mirek Kemel je také písničkář. Stejné přesahy, ale i umění trefné pointy a schopnost vystihnout ve zkratce to podstatné, mají i jeho skladby, byť jsou mnohem vážnější, zemitější. Mirek Kemel je vypravěčem silných příběhů. Jeho písně doprovázené většinou akordeonem a kytarou, se pohybují od melancholických balad přes šanson až po chytlavé šramlovité písničky. Umí být sugestivní, naléhavý, ale i veselý, až rozpustilý. Jeho texty jsou jednoduché, a zároveň vždy přesvědčivé a uvěřitelné. Společně s ním zahraje a zazpívá Vladimír Javorský, všem dobře známý filmový herec Národního divadla, který je ovšem i skvělým hudebníkem. Znáte z filmů: Bylo nás pět, Černí Baroni, Báječná léta pod psa a mnoho dalších...
Marián Varga (SK)
Mimořádné vystoupení legendy klávesové hry znamenitého instrumentalisty a improvizátora. Jedinečný muzikant a zakladatel formace Collegium musicum se stal jednou z nejrespektovanějších postav evropské rockové scény. Marián Varga je slovenský hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje. Vydal dvacet dva alb včetně desek se skupinami Prúdy a Collegium Musicum, s Pavlem Hammelem aj. Napsal dvacet tři televizních a divadelních inscenací i osm celovečerních a deset krátkých filmů. Jeho koncerty doslova elektrizují publikum a Marian hraje svěže, nově, ale přitom nezapomíná na svoje nejslavnější melodie...
Declan O´Rourke (Ir)
folkrockový písničkář z irského Dublinu, se sedmi alby na uměleckém účtu, obdivovaný Chrisem Reou i kytaristou Ronem Woodem z Rolling Stones.
Silvia Josifoska
Jedna z nejvýraznějších tváří slovenské hudební scény s překrásným hlasem a soulovo-jazzovo-bluesovým cítěním. Právě blues tvoří dominantu jejího repertoáru.
The Pretty Things (GB)
Britská skupina Pretty Things patří mezi legendy psychedelického rocku šedesátých let. Bohužel, čas se k nim zachoval poměrně nemilosrdně a s odstupem času se dá říci, že se na ně poněkud neprávem téměř zapomnělo. Jinými slovy, nedočkali se takového uznání, jaké by si zasloužili. V začátcích byli orazítkování jako „drsnější Rolling Stones“, ale jejich vývojová linie šla směrem hledačským progresivnějším směrem. V jejich hudbě se promítá rock, blues, psychedelický rock a hard rock. Už v r. 1964 zaútočili svými singly do britských hitparád a kupodivu zaujali zajímavá umístění. Název skupiny je odvozen od skladby bluesové černošské legendy Bo Diddleyho.
George & Beatovens
Rocková skupina vstoupila do podvědomí fanoušků především díky zpěvákovi a skladateli Petru Novákovi. Po jeho tragické smrti jen málokdo předpokládal, že skupina bude fungovat i nadále. Skupina však funguje dodnes, kdy pozici zpěváků převzali Karel Kahovec a Viktor Sodoma.
Katarzia
Katarzia je slovenská zpěvačka vlastním jménem Katarína Kubošiová, hraje na kytaru a zpívá. Sama si také svoje skladby píše a to jak slova tak i hudbu. Katarzia se řadí mezi největší objevy slovenské scény poslední doby. Ostatně její album Generacia Y vydané u znamého labelu Slnko Records patří podle kritiků k tomu nejlepšímu, co se na slovenské hudební scéně v poslední době objevilo. Svou tvorbu sama zpěvačka charakterizuje jako slovenský girl folk rap. Katarzia dokáže diváky nadchnout svým netradičním projevem, novátorským frázováním, odlišným způsobem kompozicí na kytaře, ale především svými skvělými texty, které zrcadlí pohled mladé ženy na současný svět. Své skladby popisuje jako hledání vnitřní svobody mladé ženy a zabývá se otázkou „Jak žít?“ Díky přirozenému splynutí s živě zpívanou písní, může připomínat mladou Zuzanu Navarovou. Většinou na pódiu kromě ní nikdo není, pouze ona s kytarou a téměř pokaždé s jinou pestrobarevnou image. Jinak řečeno, Katarína Kubošiová vystupujíci je na naší scéně zjevem, který se nedá přeslechnout ani přehlédnout.
Docuku
Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla v r. 2002 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní , čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb.
Po odchodu poloviny formace na podzim roku 2010 si skupina prošla hledáním nových spoluhráčů a nyní působí v již ryze mužské podobě. Trojici zakládajících členů ( Jiří Buksa- kytara, heligónka, mandolína, zpěv, Roman Vavřík- akordeon, Karel Mikuš – bicí) doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Pavel Hanuštiak a houslista Kristián Lambert aranžují písně z předchozích dvou alb Docuku pro čistě mužský vokální projev. Po 8 letech činnosti a více než 220 koncertech v ČR i zahraničí se Docuku v nově připravovaných písních vrací ke svým valašským kořenům. Skupina vydává v r. 2013 zatím poslední CD s názvem „ Kdybych já věděl…“ . Album vychází v brněnském Indies Happy Trails za produkčního dohledu Idy Kellarové .
V letech 2002 – 2010 ve skupině Docuku instrumentálně i autorsky působili a kapelu muzikantsky i lidsky obohacovali hudebníci Lukáš Španihel, Lucie Redlová, Martin Kuchař a Jitka Šuranská, alternoval také Petr Vala. Děkujeme moc.
I´m Your Vinyl (IRL)
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele.
Na akci mohou být pořizovány fotografie nebo audiovizuální záznamy. Svou účastí dáváte najevo svůj souhlas s focením a nahráváním vaší osoby. Fotografie a videa mohou být následně použity k další propagaci pořadatele